Abstrakt
Mądrość to termin wieloznaczny kojarzony najczęściej z wiedzą szczególną, czyli wyjątkową. Mądrością nazywa się również Syna Bożego lub atrybuty natury Boskiej. Desygnaty „mądrości” stanowią różne rodzaje ludzkiej wiedzy i sposoby jej zdobywania. W dzisiejszych czasach pojawiła się więc konieczność porządkowania rozumienia słowa mądrości w odniesieniu do poszczególnych nauk. Celem autora jest ukazanie klasycznej koncepcji mądrości przedstawionej przez świętego Tomasza z Akwinu, ważnej, szczególnie z punktu widzenia współczesnego chrześcijanina.
Bibliografia
Amerio Romano (2017), Wiara to akt rozumu,
http://www.pch24.pl/romano-amerio--wiara-to-akt-rozumu-, 48759, i. html#ixzz5bvEzxxNM, 29.12.2018.
Goldberg E. (2015), Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje, Warszawa, PWN.
Kamiński S. (1981), Nauka i filozofia a mądrość, Summarium 10 (30).
Levering M. Pismo Święte i Metafizyka Tomasz z Akwinu i odnowa teologii trynitarnej Toronto: Dominikańska Biblioteka Teologii.
Pesch H.O. (1989), Christian Existence According to Thomas Aquinas, (w:) M. Levering (red.), Pismo Święte i Metafizyka Tomasz z Akwinu i odnowa teologii trynitarnej, Toronto: Dominikańska Biblioteka Teologii.
Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (1982), Poznań – Warszawa: Wydawnictwo Pallotinum.
Przanowski M. (2015), Powołanie chrześcijańskiego mędrca, (w:) M. Przanowski (red.), Święty Tomasz z Akwinu o Bogu, Studia Teologiczne, Warszawa: Instytut Tomistyczny.
Salij J. (1982), Mądrość i głupota w refleksji św. Tomasza z Akwinu, Collectanea Theologica 52 nr 4.
Swieżawski S. (1995), Święty Tomasz na nowo odczytany, Poznań: Wydawnictwo W Drodze.
Święty Tomasz z Akwinu - Suma Teologiczna, Londyn: Katolicki Ośrodek Wydawniczy „Veritas”.
Święty Tomasz z Akwinu – Summa contra gentiles Prawda wiary chrześcijańskiej w dyskusji z poganami innowiercami i błądzącymi, t. I, Poznań: Wydawnictwo W Drodze.
Tomasz z Akwinu, O Darze mądrości i głupocie duchowej, http://www.kbroszko.dominikanie.pl/tom-sapientia.html, 7.06.2018.
Torrell J-P. (2008), Tomasz z Akwinu – Człowiek i dzieło, Warszawa: Instytut Tomistyczny.
Włodek Z. (2007), Wprowadzenie do Tomasz z Akwinu, Summa contra gentiles. Prawda wiary chrześcijańskiej w dyskusji z poganami i innowiercami i błądzącymi, Poznań: Wydawnictwo W Drodze.