Wytyczne dla autorów
Redakcja przyjmuje artykuły zgodne z profilem czasopisma odpowiadające tematyce danego numeru Kwartalnika. Tematy kolejnych numerów w roku:
MIŁOŚĆ, MAŁŻEŃSTWO, RODZINA. UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE (do 10 stycznia)
DIALOG, KOMUNIKACJA. UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE (do 10 kwietnia)
ŻYCIE I PŁODNOŚĆ. ŻYCIE I ZDROWIE. UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE (do 10 lipca)
FIDES ET RATIO - W NAUCE I RELIGII, W KULTURZE, SZTUCE i W ŻYCIU (do 10 października)
Zasady i kryteria przyjmowania artykułów do publikacji
w Kwartalniku Naukowym Fides et Ratio
- Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio przyjmuje do druku wyłącznie teksty oryginalne i poglądowe (niepublikowane wcześniej w całości lub części), o bardzo wysokim poziomie naukowym, spełniające wymogi merytoryczne stawiane artykułom w czasopismach 70-punktowych (m.in. oryginalność, wysoką jakość metodologiczną i merytoryczną publikacji, językową i edytorską).
- Redakcja Kwartalnika Naukowego Fides et Ratio dopuszcza do procesu recenzyjnego jedynie teksty o wysokim poziomie językowym, zgodne z tematem numeru, których treść jest zgodna z zaproponowanym tytułem, z poprawnie wykorzystanym warsztatem naukowym, z przypisami i bibliografią dostosowanymi do zasad cytowania obowiązujących w Kwartalniku.
- Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio dopuszcza do procesu recenzyjnego teksty zaopatrzone w precyzyjnie przedstawiające treść artykułu abstrakty (pol/ang) nie krótsze niż 250 słów i nie dłuższe niż 350 słów. Rekomendujemy abstrakt zawierający następujące elementy: wstęp, metoda, wyniki, wnioski.
- Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio dopuszcza do procesu recenzyjnego teksty, w których wykorzystano najnowszą literaturę o zasięgu międzynarodowym (w pracach psychologicznych i medycznych zdecydowanie musi przeważać literatura z ostatnich 5 lat).
- Od drugiego numeru 2021 roku w Kwartalniku Naukowym Fides et Ratio będą publikowane teksty w języku angielskim lub teksty dwujęzycznie (pol./ang). Pozytywnie zrecenzowane teksty w języku polskim Autorzy zobligowani są przedstawić również w języku angielskim (istotna jest wysoka jakość tłumaczenia). Zła jakość tłumaczenia będzie powodem odrzucenia tekstu.
- Artykuły zgłoszone po terminie podanym na stronie www nie mogą być przyjmowane do danego numeru.
-
Do recenzji przekazywane są jedynie te artykuły, które uzyskały minimum 95% poprawności formalnej.
- Poprawnie wgrany artykuł z tytułem w języku polskim i angielskim, z abstraktami w języku polskim i angielskim oraz z bibliografią (bez nazwisk autorów) – 15 punktów
- Poprawnie wgrana strona tytułowa (dane autorów, ORCID, afiliacja w języku polskim) tytuł artykułu w języku polskim i angielskim – 5 punktów
- Afiliacja autora (autorów) w języku angielskim – 5 punktów
- Aktualność bibliografii (zdecydowana przewaga aktualnej literatury – po 2013 roku). W tekstach psychologicznych, medycznych, pedagogicznych – literatura ta musi stanowić minimum 60% – 30 punktów
- Poprawność przypisów w tekście i zapisu bibliograficznego (zgodnie z zasadami przyjętymi w Kwartalniku podanymi na stronie) – 30 punktów
- Poprawnie wgrane słowa kluczowe w Metadanych (każde słowo wgrane oddzielnie) - 5 punktów
- Podanie doi, jeśli dana publikacja ma doi (nr doi należy podać w całości, czyli https://doi.org/10. itd. – 5 punktów
- Wgranie bibliografii do Metadanych – 5 punktów
Przesłanie artykułu, w którym brak wykorzystania najnowszej literatury, lub też w artykule zastosowano zapis bibliograficzny niezgodny z zasadami przyjętymi w Kwartalniku - skutkuje nieprzyjęciem artykułu do druku w danym numerze.
Zgłaszanie artykułu
Artykuły należy przesyłać poprzez system zgłaszania artykułów dostępny na stronie internetowej czasopisma. Autor powinien zarejestrować się w systemie tworząc indywidualne konto. Po rejestracji należy wprowadzić plik z tekstem, oddzielnie wprowadzić stronę tytułową zawierającą imię i nazwisko autora (autorów) publikacji, tytuł naukowy, afiliację oraz ORCID. Należy także wgrać wszystkie wymagane meta-dane.
Uwaga 1:
Od pierwszego numeru 2022 roku Redakcja Kwartalnika wprowadza opłaty za zgłoszenie oraz za publikację artykułów w Kwartalniku Naukowym Fides et Ratio.
Opłata za zgłoszenie wynosi 50 złotych i przeznaczona jest na koszty wstępnego sprawdzania artykułu.
Opłatę należy wpłacić na konto Fundacji Fides et Ratio:
19 1090 1883 0000 0001 4362 9582 Santander Bank
Tytułem: Zgłoszenie artykułu do Kwartalnika Naukowego Fides et Ratio
W przypadku odrzucenia artykułu z powodu braków formalnych lub niezgodności z tematem numeru kwota ta nie podlega zwrotowi.
Opłata za publikację wynosi 600 złotych. Przeznaczona jest ona na prace techniczne związane z przygotowaniem artykułu do publikacji oraz także m.in. na opłatę serwera, domeny, wykupienie doi.
Kwotę tę należy wpłacić po uzyskaniu pozytywnych recenzji oraz po uzyskaniu informacji od Redakcji Kwartalnika o zakwalifikowaniu artykułu do publikacji na konto Fundacji Fides et Ratio:
19 1090 1883 0000 0001 4362 9582 Santander Bank
Tytułem: Publikacja artykułu w Kwartalniku Naukowym Fides et Ratio
Uwaga 2:
Prosimy o nadsyłanie artykułów w języku polskim, dopiero po uzyskaniu pozytywnych recenzji i uzyskaniu informacji o zakwalifikowaniu artykułu do publikacji teksty powinny być oddawane do profesjonalnego tłumaczenia. Autorzy winni podać nazwisko tłumacza. W przypadku braku podania nazwiska tłumacza Autorzy zobowiązują się dodatkowo do pokrycia kosztów korekty tekstu angielskiego.
W przypadku problemów technicznych prosimy o kontakt z redakcją.
Wymogi techniczne
Tekst
Publikujemy prace w języku polskim, angielskim, francuskim i włoskim. Tekst powinien być bez specjalnego formatowania, dzielenia wyrazów i pustych wierszy. Śródtytuły należy wyróżnić pogrubioną czcionką. Po tytułach wydzielonych nie należy stawiać kropek. Cytowania w tekście powinny być zapisane z użyciem cudzysłowu. Stosowanie kursywy jest zastrzeżone do zapisu tytułów książek, tytułów czasopism oraz krótkich obcojęzycznych zwrotów lub określeń.
Strona tytułowa jest wgrywana oddzielnie
Na stronie tytułowej należy podać tytuł pracy w języku polskim i angielskim, imiona i nazwiska autorów w pełnym brzmieniu, tytuły naukowe, afiliacje i ORCID każdego ze współautorów.
Struktura manuskryptu powinna wyglądać następująco:
Tytuł - w języku polskim i angielskim
Streszczenie (Abstrakt) - w języku polskim i angielskim
Streszczenie i słowa kluczowe (od 3 do 5 - podane w porządku alfabetycznym) należy podać w języku polskim i angielskim.
Tekst zasadniczy
Przypisy – zgodne ze standardem harvardzkim (zalecamy stosowanie managera bibliografii, np. Zotero, EndNote).
Do tworzenia przypisów bibliograficznych należy stosować system „harvardzki”, polegający na zamieszczeniu:
a) odesłania bezpośrednio w tekście (w nawiasie – nazwisko autora, rok wydania publikacji i ewentualnie strona);
b) bibliografii na końcu tekstu, zawierającej pełen opis bibliograficzny.
Numery stron wymagane są szczególnie w przypadku dosłownego cytowania tekstu. Zgodnie z Standardem harvardzkim nazwiska, rok oraz numery stron oddzielane są przecinkiem.
Jeżeli publikacja ma 2 autorów podajemy ich nazwiska oddzielone przecinkiem.
Gdy publikacja ma trzech, czterech lub pięciu autorów, w pierwszym cytowaniu wymieniamy wszystkich, a przy następnych jedynie pierwszego, zastępując pozostałych skrótem „i in.” lub „et al.” w wersji anglojęzycznej pracy.
Cytowanie w jednym przypisie dwóch lub więcej publikacji różnych autorów: autorów wymieniamy w kolejności alfabetycznej, oddzielając odniesienia do ich publikacji średnikiem.
Cytowanie więcej niż jednej publikacji autora: po nazwisku autora wpisujemy chronologicznie rok ukazania się publikacji.
Jeżeli obie publikacje zostały wydane w tym samym roku, po jego podaniu wpisuje się litery alfabetu (a, b itd.).
Gdy autorzy noszą to samo nazwisko: Publikacje rozróżnia się stawiając pierwszą literę imienia przed nazwiskiem autora.
Ilustracje i tabele
Ryciny i fotografie powinny być załączone w oddzielnych plikach graficznych (z rozszerzeniem .jpg) ponumerowane kolejno cyframi arabskimi według kolejności ich wskazania w tekście. Tabele należy również zamieścić w osobnych plikach, ponumerować kolejno cyframi arabskimi i opatrzyć tytułem.
Objaśnienia do tabeli, np. rozwinięcie skrótów, podaje się w stopkach pod tabelą.
Bibliografia:
Zapis bibliograficzny
Książka:
Nazwisko, Imię (skrót). (rok). Tytuł książki (kursywą). Miejsce wydania: Wydawnictwo.
Przykład: Kowalski, J. (2021). Psychologia uczuć. Warszawa: Wydawnictwo Xyz.
Artykuł w książce:
Nazwisko (autora artykułu), Imię (skrót). (rok). Tytuł artykułu, (w:) Imię (skrót). Nazwisko [redaktora książki] (red.), Tytuł książki (kursywą), (strony całości danego artykułu, tylko nr-y stron, od – do). Miejsce wydania: Wydawnictwo.
Przykład: Kowalski, M. (2023). Poczucie osamotnienia w naszych czasach. (W:) Z.B. Kowalski, U.K. Nowak (red.), Wobec wyzwań współczesności, 17-51, Kraków: Wydawnictwo Naukowe.
Artykuł w czasopiśmie:
Nazwisko (autora artykułu), Imię (skrót). (rok). Tytuł artykułu, Tytuł Czasopisma (kursywą), nr, (strony całości artykułu od–do).
Przykład: Kowalski, M., Gruszka, E., Sapon, K. (2020). Poczucie szczęścia. Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio, 40(2), 47-76. https://doi.org/0000.0000.0000.
Uwagi:
W bibliografii w książkach stanowiących zbiór artykułów nie podaje się tych stron, na które Autor się powołuje, ale strony całości artykułów (od-do). Dane dotyczące całości artykułów dotyczą także czasopism (czyli należy podać strony całości artykułu od-do).
W czasopismach nie piszemy (w:), nie podajemy także miejsca wydania czasopisma.
Przypisy muszą być przy każdym akapicie, w którym Autor korzysta z czyjejś myśli naukowej, gdy tego brak – program antyplagiatowy ujawni brak, co może spowodować problemy Autora.
W przypadku materiałów ze stron internetowych, w bibliografii podać należy aktualne adresy URL przywoływanych stron internetowych oraz datę dostępu.
W wykazie bibliografii, wskazując artykuły naukowe należy podać numer DOI jeżeli artykuł taki numer posiada.