Abstrakt
Zawód położnej jest jednym z najstarszych zawodów w dziejach ludzkości. Jego techniczna strona kształtowała się na gruncie instynktownych zachowań człowieka od czasów najdawniejszych, wzbogacając się stopniowo dzięki bezustannym wymaganiom życia w powolnym procesie opanowywania i podpatrywania otaczającej przyrody. Wiedzę tę nieustannie pogłębiano i coraz szerzej rozpowszechniano, udzielając ustnych wskazówek kolejnym pokoleniom. Należy podkreślić, że u pierwocin położnictwa stoi właśnie położna – samouk, która oddawała się temu zajęciu samorzutnie. Spieszyła ona z pomocą kobiecie rodzącej i przekazywała zdobyte doświadczenia swoim następczyniom, często córkom, drogą demonstracji i przekazu ustnego. Nie można przy tym zapomnieć, że były to kobiety o wrodzonych zdolnościach, które pobierając naukę w szkole życia, drogą trafnego i poprawnego rozumowania, osiągnęły duże doświadczenie i biegłość położniczą. Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie w ogólnym zarysie dzieje zawodu, a raczej powołania, położnej, począwszy od starożytności, poprzez średniowiecze do początku XX stulecia czasów nowożytnych. Dzisiaj w krajach cywilizowanych dzieci przychodzą na świat w szpitalach, gdzie są otoczone szczególną opieką. Istnieją jednak kraje, gdzie brakuje tej opieki szpitalnej i pomoc kobiety-akuszeki jest wprost nieodzowna.
Bibliografia
Adamski, J. (1961). Rozwój położnictwa w Polsce. Pielęgniarka i Położna, 3, 14-32.
Bień, J. (1985). Rys historyczny szkoły położnych w Warszawie, Pielęgniarka i Położna, 6, 21-23.
Brzeziński, T. (red.), (1988). Historia medycyny, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Caus, I. (2003). Podstawy pielęgniarstwa w ginekologii i położnictwie, Katowice: Wydawnictwo Śląskiej Akademii Medycznej.
Dzierżanowski, R. (1983). Słownik chronologiczny dziejów medycyny i farmacji, Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.
Filar, Z. (1955). Przyczynki do historii zawodu położnej (1), Położna, 4, 2-5.
Głusiuk, A. (2020). Historia szkoły medycznej w Salermo, Mówią Wieki, 6, 21-24.
Grabowiecka, L. (1957). Justyna Siegemündi. Położna Dworu Królewskiego, Położna, 6-7.
Grabowiecka, L. (1958). Angelique-Marquerite Le Bousier Du Coudray. Słynna francuska położna- nauczycielka i konstruktorka fantomu. Położna, 1.
Grabowiecka, L. (1959). Louisee Bourgeois-Boursier Położna królowej Marii Medici, Pielęgniarka i Położna, 1-3.
Jordan, H. (1872). Nauka położnictwa dla użytku położnych, Kraków: Nakład własny.
Krońska, I. (1989). Sokretes, Warszawa: Wydawnictwo Wiedza Powszechna.
Łapiński, Z. (1976). Polski tygodnik lekarski, 36.
Malinowska, A. (2007). Dzieje krakowskiej szkoły położnych (1896-2005), Warszawa-Rzeszów, typescripted.
Mandziuk, J. (2011). Historia Kościoła katolickiego na Śląsku. T. II, Warszawa: Oficyna Poligraficzno-Wydawnicza „Adam”.
Mandziuk, J. (2013). Historia Kościoła katolickiego na Śląsku. T. III, cz. 2, Warszawa: Oficyna Poligraficzno-Wydawnicza „Adam”.
Marek, A. (2004). Dziewiętnastowieczne polskie podręczniki dla położnych. (W:) B. Urbanek (red.), Zawód położnej na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Katowice: Makmed.
Matusiewicz, H.A. (2010). Brat Ludwik Perzyna (1742-1800). Lekarz i pisarz w bonifraterskim habicie, Rzym-Warszawa: Wydawca – Polska prowincja Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego.
Matuszewska, E. (1997). Opieka położnicza nad kobietą rodzącą i dzieckiem w Polsce XVI-XVIII wieku, Biuletyn Informacyjny Położnych, 2, 4.
Matuszewska, E. (1997). Początki zorganizowanej opieki położniczej nad kobieta rodzącą i dzieckiem w Polsce, kobiety trudniące się położnictwem – baby mądre, dochtorki, akuszerki, Biuletyn Informacyjny Położnych, 1.
Matuszewska, E. (2012). Zarys historii zawodu położnej, Warszawa: Rea.
Piotrowski, J. (1984). Pielęgniarstwo w położnictwie i ginekologii. Podręcznik dla studentów wydziałów pielęgniarskich akademii medycznych, Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.
Sejda, B. (1977). Dzieje medycyny w zarysie, Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.
Ullmann, M. (1978). Islamif Medicine, Edinburg: University Press.
Urbanek, B. (2004). Droga do zawodu akuszerki na ziemiach polskich w XIX w. (w zaborze rosyjskim i austriackim). (W:) B. Urbanek (red.), Zawód położnej na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Katowice: Makmed.
Waszyński, E. (2000). Historia położnictwa i ginekologii w Polsce, Wrocław: Wydawca: Volumed.
Zaręba, B. (1970). O budowie i czynnościach ciała ludzkiego, Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.