Rodziny transnarodowe - środowisko edukacyjne dzieci i młodzieży z rodzin migracyjnych
PDF

Słowa kluczowe

rodziny transnarodowe
środowisko wychowawcze dzieci i młodzieży

Jak cytować

Nosek, K. (2019). Rodziny transnarodowe - środowisko edukacyjne dzieci i młodzieży z rodzin migracyjnych. Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 37(1), 202-210. https://doi.org/10.34766/fetr.v1i37.45
Język / Language
Słowa kluczowe

Abstrakt

Wędrówki ludów określane mianem migracji występowały od zawsze, stanowiąc bardzo ważny czynnik rozwoju społecznego. Współcześnie zmieniają się jedynie ich motywy i rozszerza się ich zasięg. Obecnie migracje Polaków nabrały specyficznego znaczenia i stały się zjawiskiem naturalnym. Nie budzą społecznego zdziwienia spontaniczne wyjazdy do pracy, a opuszczenie kraju na rok lub dwa lata, czy też na zawsze staje się powszechnie uznaną normą. Znaczenia życiowego nabiera chęć zarobienia jak największych pieniędzy, poprawy warunków materialnych, nauka języka obcego, a także rozwój kariery zawodowej. Migracja ludności nie jest zjawiskiem nowym, ale w dobie globalizacji staje się coraz bardziej powszechna i wzbudza zainteresowanie badaczy ze względu na swoją różnorodność i zmiany, jakie powoduje w różnych dziedzinach życia osób migrujących. Wyjazdy poza granicę kraju, zarówno te czasowe, jak i na stałe wywołują różnego rodzaju skutki w krajach wysyłających migrantów, jak też i w krajach ich przyjmujących, a przede wszystkim w rodzinach osób migrujących. Rodzina jest jedną z podstawowych grup społecznych, stanowi "wewnętrzny świat", jednak podlega także wpływom z zewnątrz, które docierają różnorodnymi kanałami i kształtują społeczny oraz indywidualny system wartości oraz normy zachowania się społecznego poszczególnych członków. Jednym z czynników wpływających na rodzinę i powodujących jej przeobrażenia jest proces migracji zarobkowej.

https://doi.org/10.34766/fetr.v1i37.45
PDF

Bibliografia

Castles S., Miller M. J. (2011), Migracje we współczesnym świecie, Warszawa.

Danilewicz W. (2010), Rodzina ponad granicami, Białystok 2010.

Kaczmarczyk P., Tyrowicz J. (2007), Współczesne migracje Polaków, Biuletyn nr 1, 2007. http://wiadomosci.ngo.pl/files/1bezrobocie.org.pl/public/biuletyny_fise/biuletyn_fise_nr1_wspolczesne_migracje.pdf, s.1-16 .

Nosek K. (2018), Migracja zarobkowa a poczucie jakości życia rodzin transnarodowych, Olsztyn.

Thomas W., Znaniecki F. (1976), Chłop Polski w Europie i Ameryce, Tom 1, Warszawa.

Walczak B. (2014), Dziecko, rodzina i szkoła, wobec migracji rodzicielskich: 10 lat po akcesji do Unii Europejskiej, Warszawa.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##