Abstrakt
Fala terroryzmu przechodząca przez niemal wszystkie kraje Europy oraz wzrost świadomości nadużyć względem drugiej osoby powodują, że kraje europejskie muszą mierzyć się z wyzwaniem udzielania profesjonalnej pomocy poszkodowanym. Francja jest prekursorem w dziedzinie wsparcia i pomocy ofiarom. Stowarzyszenia świadczące darmową pomoc psychologiczną i prawną znajdują się w każdym departamencie i łączą się w federację, której przewodzi France Victimes. Organizacja łączy i koordynuje pracę lokalnych ośrodków, prowadzi szkolenia, platformę telefoniczną, podejmuje współprace międzynarodową oraz na terytorium kraju. Dzięki takiej strukturze i podejmowanym działaniom ofiary mają szybki dostęp do informacji, pomocy i wsparcia świadczonego przez profesjonalistów w jednym miejscu. Wszelka udzielana pomoc bazuje na dialogu z klientem.Bibliografia
Damiani C. (2001). L'aide psychologique aux victimes, (w:) Oeuvre de Justice et Victimes Volume 1, R. Cario, D. Salas, L. Harmattan, (ed.), (175-188), Condè-sur-Noireau.
de Kerckhove M., Bellucci S. (2016). INAVEM. Rapport 2015, Paryż.
Lacène C., Mons O. (2016). INAVEM. Des professionnels au service des victimes et du lien social, Paryż.
Plopa M. (2015). Psychologia rodziny: teoria i badania, Kraków: Impuls.
Rugge T., Scott T-L. (2009). Restorative Justice's Impact on Participants' Psychological and Physical Health, Ottawa: Public Safety Canada.
Sayous B., Cario R. (2016). Institut Français pour la Justice Restaurative Rapport d'activité 2015, Pau.
Wemmers J-A. (2003). Introduction à la victimologie Paramétres, Québec: Les Presses de l'Université de Montréal.
http://www.france-victimes.fr/ France Victimes, data dostępu : II 2019.