Abstrakt
Wprowadzenie. Noszenie w chuście stanowi jeden z elementów opieki nad dzieckiem. Brakuje badań naukowych opisujących zjawisko chustonoszenia i analizujących jego wpływ na sposób żywienia dziecka.
Cel. Celem pracy było zbadanie związku między noszeniem dziecka w chuście a sposobem karmienia dziecka. w przypadku kobiet karmiących piersią badano wpływ chustonszenia na długość karmienia piersią.
Materiał i Metoda. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego, za pomocą autorskiej ankiety, w okresie wrzesień 2017 roku – styczeń 2019 roku. Badania przeprowadzono wśród 976 kobiet, które miały jedno lub więcej dzieci. w analizach statystycznych przyjęto poziom istotności
p< 0,05. Analiz dokonywano za pomocą programu SPSS.
Wyniki. Dzieci były najczęściej karmione wyłącznie piersią, niezależnie od tego które było to dziecko. Nie wykazano istotnej statystycznie zależności między drogą porodu a sposobem karmienia dzieci. Większość kobiet miała okazję nosić lub nosi dziecko w chuście (82%). Analiza statystyczna za pomocą testu niezależności chi kwadrat wykazała statystycznie istotne powiązanie między faktem noszenia dziecka w chuście, a miejscem zamieszkania (p < 0,001).
Stwierdzono statystycznie istotne powiązanie między sposobem karmienia dziecka, a faktem noszenia dziecka w chuście (p < 0,001). Dzieci, które były noszone w chuście, najczęściej karmione były tylko piersią, rzadko piersią i mlekiem modyfikowanym. Stwierdzono istotne różnice w średnim czasie karmienia dziecka piersią, pomiędzy kobietami które nosiły dziecko w chuście, a kobietami które tego dziecka nie nosiły (p < 0,001). Dłużej piersią karmiły matki, które nosiły dziecko w chuście.
Słowa kluczowe: Karmienie piersią, opieka nad dzieckiem, chustonoszenie