Abstrakt
Klauzula sumienia lekarza to zawarta w art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty możliwość odmowy wykonania świadczenia zdrowotnego, poprzez powołanie się na przekonania religijne lub moralne. W pierwotnej wersji przepisu możliwość skorzystania z klauzuli sumienia obwarowana była licznymi ograniczeniami, jednak największy sprzeciw środowiska lekarskiego budziła konieczność wskazania realnych możliwości uzyskania niezgodnego z sumieniem świadczenia u innego lekarza lub w innym podmiocie leczniczym. W związku z powyższym, w wyniku wniosku Naczelnej Rady Lekarskiej, dnia 7 października 2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok stwierdzający niezgodność z Konstytucją wymienionego ograniczenia, ze względu na konieczność zapewnienia każdemu wolności sumienia i religii w demokratycznym państwie prawa. Na mocy przedmiotowego wyroku lekarz nie musi już zatem wskazywać realnych możliwości uzyskania świadczenia niezgodnego z jego sumieniem u innego lekarza lub w innym podmiocie leczniczym, jednak kwestia kto ma to uczynić nie została po wyroku Trybunału przez ustawodawcę właściwie uregulowana. Uzupełnienie tej luki zakładał projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, przyjęty przez Radę Ministrów 7 stycznia 2020 r., w którym proponowano, aby to podmiot leczniczy, w ramach działalności którego powstrzymano się od wykonania świadczenia zdrowotnego, był obowiązany skierować pacjenta do innego lekarza. Rozwiązanie to spotkało się jednak z krytyką wielu środowisk oraz stało w sprzeczności ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, według którego obowiązek ten nie powinien spoczywać na podmiotach leczniczych, lecz na organach władzy publicznej, np. na Narodowym Funduszu Zdrowia. Ostatecznie w art. 39 ustawy o zawodzie lekarza nadal nie figuruje zapis określający podmiot, który mógłby wskazać realną możliwość uzyskania przez pacjenta świadczenia niezgodnego z sumieniem lekarza, co rodzić może wiele nieporozumień w przestrzeni publicznej i służyć niewłaściwym oraz szkodliwym dla relacji pacjent – lekarz interpretacjom prawa.
Bibliografia
Chudzińska, M., Grzanka–Tykwińska, A. (2015). Funkcjonowanie klauzuli sumienia w krajowej praktyce lekarskiej. (In:) W. Sinkiewicz, R. Grabowski (eds.), Medyczne, etyczne i prawne aspekty sprzeciwu sumienia w praktyce medycznej, 55-68, Bydgoszcz: Dom Wydawniczy MARGRAFSEN.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483).
Olszówka, M.(2019). Analiza projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, zawartego w druku senackim nr 1034/IX kadencja (sprzeciw sumienia), Studia z Prawa Wyznaniowego, 22, 349-377. https://doi.org/10.31743/spw.4788
Olszówka, M. (2020). Niekonstytucyjność i nieracjonalność tzw. obowiązku informacyjnego podmiotów leczniczych (uwagi do ograniczających klauzulę sumienia poprawek do projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty uchwalonej 28 maja 2020 r. przez Sejm). (From:) https://ordoiuris.pl/wolnosc-sumienia/niekonstytucyjnosc-i-nieracjonalnosc-tzw-obowiazku-informacyjnego-podmiotow#_ftn6 (access: 2.09.2024 r.).
Rezolucja nr 1763 (2010). Zgromadzenia Parlamentarnego z dnia 7 października 2010 r. w sprawie prawa do sprzeciwu sumienia w opiece zdrowotnej (From:) http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-DocDetails-en.asp?FileID=17909&lang=en (access: 2.09.2024 r.).
Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 1997 Nr 28, poz. 152).
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 października 2015 r. – Prawo do odmowy wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z sumieniem (K 12/14).